skip to primary navigation skip to content
 

Faculty Board membership

Faculty Board membership

Class (a)(i) Two heads of department within the Faculty (ex-officio) Professor Ash Amin
Professor Simon Redfern
Class (a)(ii) (Three Professors assigned to the Faculty, elected by the Faculty Board, serve for 2 or 4 years as Faculty Board decides) Professor Ulf Buentgen Until 31 December 2021
Professor Michael Carpenter Until 31 December 2021
Professor Clive Oppenheimer Until 31 December 2021
Class (b) Two members appointed by Council (serve for 2 years) Dr Mia Gray Until 31 December 2020
Dr Helen Williams Until 31 December 2019
Class (c) Ten members elected by the Faculty (serve for 4 years) Dr John Rudge, Professor Bhaskar Vira Until 31 December 2022
Dr Alex Jeffrey, Dr Alexander Piotrowski, Dr Edward Tipper Until 31 December 2019
Dr Michael Bravo, Dr Luke Skinner Until 31 December 2020
Dr Ian Farnan, Dr Iris Moeller, Dr W Gareth Rees Until 31 December 2021

Class (d) (Up to two) members co-opted by the Faculty Board (serve for 1 year or part year)

Dr Adam Strange (Secretary)

Until 31 December 2019

Class (e)
One representative from the Faculty of Biology

Director of the Scott Polar Research Institute


Dr Andrew Tanentzap

Professor Julian Dowdeswell

Until 31 December 2019

-

Class (f) Three student members Mr George Breckenridge (Geographical Tripos), Vacancy (Natural Sciences Tripos/Earth Sciences), Vacancy (Graduate) Until 31 December 2019
Note: Chair of Faculty Board and Degree Committee Dr W Gareth Rees Until 30 September 2019

Observers

School of Physical Sciences Dr Jim Bellingham
Secretary of Degree Committee (Faculty of Earth Sciences and Geography) Mrs Marie Dixon
Board of Land Economy Vacancy
Faculty Board of Physics and Chemistry Mrs Angela Macharia/Mrs Alison Cook
Faculty Board of Mathematics Professor John Lister